Co warto wiedzieć o paradontozie?

Paradontoza to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, na którą cierpi obecnie coraz większa liczba osób. Niestety zdecydowana większość populacji lekceważy tę chorobę, jednak należy mieć świadomość tego, iż odpowiednie leczenie może ochronić przed pojawieniem się różnego rodzaju powikłań. Czym jest paradontoza i co warto o niej wiedzieć?

Paradontoza to zapalenie przyzębia, czyli przewlekła choroba atakująca dziąsła oraz przyległe do zębów tkanki. Skąd się w ogóle bierze? Jej źródłem jest przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czyli najczęściej albo jej brak lub też zbyt krótkie szczotkowanie zębów (szczotkowanie powinno trwać około 3 minut). Resztki pokarmów gromadzą się nie tylko w przestrzeniach międzyzębowych, ale również na szkliwie, tworząc osad, który z czasem zaczyna przekształcać się w płytkę nazębną, na której zaczynają żerować szkodliwe bakterie. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, to z czasem pojawi się stan zapalny, który może się bardzo szybko przerodzić w poważny problem, grożący nawet utratą zębów. Z tego właśnie względu należy odpowiednio dbać o zęby i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów od razu udać się do dentysty.

Usunięcie płytki nazębnej nie jest wcale takie trudne, jednak warto wybrać się do stomatologa, który cieszy się dobrą opinią. Na szczęście w Poznaniu znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych, dzięki czemu każda osoba powinna bez problemu znaleźć odpowiedniego specjalistę. Jak zatem szukać? Wystarczy posłużyć się wyszukiwarką internetową wpisując hasło „dentysta Poznań” lub ‚stomatolog Poznań’ . Po chwili powinno ukazać się wiele wyników, jednak warto zwrócić przede wszystkim uwagę na te, które charakteryzuje wysoka ocena. Wracając jednak do paradontozy, to wiele osób nie wie w jaki sposób rozpoznać tę dolegliwość, jednak nie jest to wcale takie trudne, gdyż wystarczy spojrzeć na dziąsła. Jeśli krwawią, są nadwrażliwe na temperaturę, z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach i można zauważyć ropną wydzielinę, to należy zacząć się obawiać, gdyż objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się paradontozie.

Zauważając u siebie opisane powyżej dolegliwości, należy jak najszybciej wybrać się do stomatologa, gdyż objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się paradontozie, która nieleczona może bardzo niekorzystnie odbić się na stanie uzębienia. Nie chcemy przecież zostać bez zębów. Jeśli w odpowiedni sposób nie zadbamy o higienę naszej jamy ustnej i zbagatelizujemy sygnały, to będziemy musieli liczyć się z koniecznością wstawienia protez, a to niestety łączy się z wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>